Možná jste to viděli u svého souseda, možná jste o tom četli na internetu anebo vás zkrátka napadlo, že je škoda po každé koupací sezóně vodu v nádrži vypustit. Řeč je o zazimování bazénu, díky kterému můžete snadno zajistit, že voda ve vaší nádrži bez úhony přečká zimu až do dalšího koupání a spolu s ní i veškeré vaše další bazénové vybavení.
Vždyť kdo by vypouštěl obsah nádrže do kanálu, o který po celou sezónu tak svědomitě pečoval spolu s množstvím bazénové chemie? Navíc, všichni víme, jak je taková voda drahá, takže když se naučíte bazén zazimovat, ušetří vám to spoustu peněz, a konečně i úsilí spojené s napouštěním nádrže v dalším roce.
Navíc, pokud jste se celý rok o svůj bazén svědomitě starali, tak jeho zazimování už je jen třešničkou na dortu, protože není nijak zvlášť náročné ve srovnání s celou dosavadní péčí o vodu.
Tím spíše, že začátek celého procesu zazimování bazénu je naprosto totožný s běžnou péčí o vodu v průběhu koupání. I nyní je na místě v první řadě zajistit, aby vaše voda byla dokonale čistá a všechny parametry hovořící o kvalitě bazénové vody byly v naprostém pořádku. Řeč je nyní jak o čistotě vody z hlediska zákalu a řas, tak o přítomnosti či nepřítomnosti inkrustů a filmu na hladině, stejně jako o příznivých hodnotách pH a koncentrace aktivní látky v bazénové vodě. To vše musí být dokonalé, dříve než přistoupíte k dalšímu kroku, kterým je snížení hladiny vody pod vstup do filtrace a aplikace speciálního přípravku – zazimovače. Nicméně zazimovač byste si v žádném případě neměli plést s přípravkem proti zamrzání vody. K tomu, aby led nepoškodil stěny nádrže, je potřeba do vody vložit dilatační plováky anebo alespoň jejich provizorní náhradu v podobě PET láhví částečně naplněných vodou. Takto bude váš bazén dokonale chráněný, a jakmile přes něj přetáhnete krycí plachtu a vyčistíte a uschováte filtrační jednotku, jako i další příslušenství, tak můžete až do další sezóny odpočívat.