Počítače a internet jsou dnes nutné zlo. Nedá se však mluvit jen o zlu, počítače přinášejí mnoho pozitivního do našeho života. Nejedná se pouze o zábavu v podobě nejrůznějších videí, online her nebo nejrůznějších aplikací, které vám zpříjemní deštivé odpoledne. Nalezneme zde také spoustu vědomostí, důležitých faktů a informací, které bychom jinak museli zdlouhavě dohledávat.
Tudíž není divu, že po vzoru svých rodičů jsou internetu vystaveny také děti. Neustále buď hrají hry, ať už určité dívčí a něžné hry nebo krvavé, ze kterých by se i dospělým zvedal žaludek. Počítač lze využívat jinými způsoby, než hraním a vaše dítě to moc dobře ví. Pokud i vaše dítě tráví nespočet hodin ve studené záři monitoru, nebylo by na škodu prostudovat vlivy internetu na děti.
Pokud mluvíme o využití internetu nejedná se, jak je již výše zmíněno, pouze o hrání her. Na internetu můžeme streamovat nejrůznější videa (provádět online přenos), či vést si vlastní blog. Kde může dítě sdílet své informace ze soukromí.
Rodič by rozhodně neměl brát na lehkou váhu, jak dlouho dítě sedí u počítače, jaké stránky navštěvuje a s kým komunikuje. Počítač na dítě působí nejen psychicky (utváří názory a postoje), ale také působí na jeho fyzickou stránku. Pokud bude daná osoba trávit času u počítače příliš mnoho, může se to negativně projevit na posazení páteře či zhoršení zraku.
A co tedy dělat, aby dítě využívalo internet bezpečně?
· Blokace stránek. Zodpovědná osoba by měla dle rozumného úsudku určit, které stránky jsou pro dítě vhodné, a které nikoliv
· Stanovení limitu. Rozhodně není ideální, aby dítě sedělo u počítače non-stop. Pokud je to možné, není od věci stanovit časové rozpětí, kdy dítě může být u počítače, a kdy ne.
· Komunikace. Rodič by se měl zajímat co dítě na počítači dělá a s kým komunikuje.