To, že má někdo po celý život zdravé, je dáno dvěma základními předpoklady. Zaprvé hraje důležitou roli genetika a za druhé pak zdravý životní styl. Je jasné, že s genetikou toho příliš nesvedeme, zato životní styl, který může mnohé napravit, máme zcela ve svých rukách. Základem je dostatečná konzumace vápníku, který se kromě jiného nachází v mléčných výrobcích. Pokud mléčné výrobky nekonzumujete, dostanete do svého těla zpravidla jen zhruba poloviční množství doporučené denní dávky. Pokud máte zajištěný dostatečný přísun vápníku, zaměřte svou pozornost na rovněž nezbytný vitamin D.
Jak mít dostatek vitaminu D?
Tělo si tento vitamin dokáže samo vyrábět, pouze ale jen za podmínky, že na nás působí dostatečně sluneční záření. V našich podmínkách je ale dostatek slunce jen několik měsíců v roce, a tak je třeba vitamin D dodávat i jiným způsobem. Je obsažen například v houbách či mastných rybách. Bez vitaminu D by střeva nemohla zpracovávat vápník a tím by byla znemožněna stavba kostí a zubů.
Nezapomínejte na pohyb!
Alespoň dvacetiminutový pobyt na Slunci či jasném denním světle, aktivuje kostitvorný vitamin D v našich buňkách. Kromě toho kostem velmi prospívá, když jsou přiměřeně zatěžovány. Dlouhotrvající pohybová neaktivita vede řídnutí a stárnutí kostí. Nejvhodnějším pohybem je svižná chůze, které byste se měli věnovat každý den. Řídnutí kostí je však přirozený proces a zcela mu s přibývajícím věkem zabránit nelze.
Zejména se jedná o ženy po menopauze, které mohou být následně postiženy osteoporózou. Je možné proti ní bojovat léky, ale také aktivním pohybem a kvalitním jídelníčkem. Nezbytná je strava bohatá na vápník, který se kromě již zmiňovaných mléčných výrobků nachází ve větším množství také v máku, listové zelenině či luštěninách. Léky proti osteoporóze dokážou upravit nadměrné odbourávání kostí i pomoci vytvořit kost novou.