S internetem dnes pracují prakticky všechny věkové kategorie. Studentská generace, střední generace ale ani senioři si dnes bez přístupu k internetu neumí život představit. Dnes i děti školou povinné považují internet za samozřejmost a neumí si život bez něho představit. Někteří rodiče vkládají tento nástroj do rukou již dětem v batolecím věku, což není zrovna nejrozumnější. Internet má dozajista mnoho výhod, kdy z něho získáváme informace, bavíme se, komunikujeme i pracujeme.
Musíme si ale uvědomit, že každá monce má dvě strany. I internet nám může docela nepříjemně ublížit. Pohyb ve virtuálním prostoru je velmi pohodlný a zajímavý, ne všichni účastníci však mají dobré úmysly. S internetem pracují i takoví, kteří chtějí pomocí tohoto nástroje ostatní zneužít, okrást nebo jinak využít. Můžeme být sebeopatrnější a přesto se můžeme stát obětí této vymoženosti. Aby se tak nestalo, musíme si uvědomit, na co dávat pozor.
Na co si dát pozor?
– Pokud naše dítě pracuje s internetem, je nutné se zajímat o to, jaké stránky navštěvuje, s kým po internetu komunikuje. Může se stát, že se naše dítě zaplete s někým, kdo nehledá na internetu poučení, ale chce zde hledat sexuální ukojení, chce tu uspokojovat svojí úchylku. Dítě není natolik zkušené, aby odhalilo, o co jde. Proto by rodiče nikdy neměli nechat své děti bez kontroly pohybovat se ve virtuálním světě.
– Používáme-li internetové obchody, vždy si dáváme pozor na recenze, které o obchodě máme. I když většina e-shopů je poctivá, najdou se i takové obchody, které jen okrádají zákazníka a jejich služby jsou naprosto neseriozní.
– Dnes se běžně užívá internetové bankovnictví. Je to pohodlné ovládání našich účtů z pohodlí domova. Musíme ale dbát na to, abychom měli účet dobře zabezpečen proti internetovým pirátům, aby naše hesla do internetového bankovnictví byla utajená a dobře sestavená.