Útěkářství není jen pouhý adrenalin, který psa žene hlava nehlava pryč ze svého obydlí. Útěkářství mívá své příčiny, ale bohužel také špatné následky. Proč tedy psi utíkají a toulají se?
Psi potřebují nejen kvalitní stravu, ale také kvalitní péči. Pokud se jim toho od nás lidí nedostává, může to být podnětem k tomu, aby pes utíkal z domova kdykoliv k tomu má příležitost.
1. Nevybitá energie
Mnoho lidí nechává přes den své psi dlouho samotné doma. I když má pes možnost být na zahradě, nestačí mu to k vybití jeho energie, a tak si sám hledá nějaký ten adrenalin. Nuda totiž nebaví nikoho. Proto by měl každý páníček zajistit svému pejskovi dostatek pohybu a zábavy, aby se čtyřnohý kamarád cítil spokojený. Jedině tak vám nebude utíkat přes plot a hledat si nějakou tu zábavu sám.
2. Stesk
Jsou ale také psi, kteří trpí úzkostí a steskem. Pokud si přinesete domů štěňátko, může těžce nést odloučení od své matky. Tento stesk pak snadno přenese na stesk po svém páníčkovi. Když odcházíte do práce, má ihned pejsek potřebu se podhrabat a následovat vás, a to jen proto, aby nebyl doma sám.
3. Lákadla
Velkými lákadly pro útěk je zvěř. Té odolá pouze velmi dobře vycvičený pes, pro ty ostatní platí pravidlo, že kořist je potřeba pronásledovat. Pokud nemáte psa řádně vycvičeného, nesmíte se divit, když se za zvěří pustí, a nezataví ho ani dostatečně vysoký plot. Jejich loveckou vášeň však můžete tlumit různou formou hry či sportu.
Tulákem se pes nerodí
Žádný pes se tulákem nenarodí, ale stává se jím vlivem negativních vlivů, které na něj působí v jeho okolí. Už malé štěně musíte naučit, že se nesmí vzdalovat na více než tři metry. Pokud se tomuto povelu nenaučí, má velkou šanci stát se v dospělosti útěkářem. Jestliže se vám nepovedlo pejska řádně vycvičit, obraťte se na odborníky, kteří vám s výcvikem rádi pomůžou.