Klasické vinylové desky jsou formát, který zažil od konce osmdesátých let totální úpadek. Tento formát začal mizet, když se začaly objevovat mnohem levnější a jednodušší formáty, jako jsou CD, a později především digitální formáty. Absolutnímu vyhynutí se vyhnuly jen díky zarytým nadšencům a DJům. Po dlouhých dvaceti letech zážily gramofonové desky takřka raketový vzestup. Podle zprávy z roku 2017 se v USA prodej vinylových alb za posledních deset let zvýšil o více než 1000%. Hudebním nadšencům, kteří si libují v takřka romantickém rituálu přehrávání desky, to může znít jako skvělá zpráva. Má to však i svá negativa.
Nostalgická vlna
Jedním z důvodů, proč se vinyl po letech stahování a vypalování vrátil, je skutečnost, že posluchači chtějí opět hudební zážitek, a ne jen rychlý a pohodlný přístup k hudbě. Zážitek z krásných, často až uměleckých obalů, sběratelství, rituálu vlastního fyzického přehrávání desky, posezení s přáteli u gramofonu, a v neposlední řadě z typického praskání v úvodu desky. Ať už je důvodem nostalgie, posluchačova pozornost plně věnovaná hudbě nebo hmatatelná povaha nosiče, lidé zkrátka opět propadají lásce k deskám.
Zajímavostí je, že česká stopa v této renesanci je poměrně výrazná. V Loděnicích u Berouna totiž stojí továrna, která přežila drastický pokles výroby v devadesátých letech, a dnes je údajně největším výrobcem desek na světě.
Je to pravá láska?
Opravdoví milovníci a znalci tohoto formátu však na podobné ódy na „elpíčka“ pravidelně přispěchají se svým skeptičtějším úhlem pohledu. Zvýšený zájem o vinyly s sebou přináší také některé velice negativně vnímané jevy. Sběratelé desek si tak nejčastěji stěžují na následující:
- Zatímco reedice většiny známých alb se prodávají za adekvátní ceny, o několik dekád starší originální vydání se často vyšplhají do absurdních částek.
- Menší vydavatelství kvůli nákladům na výrobu desek často volí cestu vylisování velmi malého počtu nosičů. Takzvané limitované edice jsou v takových případech nezřídka terčem spekulantů, kteří skoupí větší množství desek a následně je na internetových tržištích nabízejí za mnohonásobně vyšší ceny.
- Masový zájem o gramofony a desky s sebou nese i notnou dávku pozérství. V současnosti se zdá, že desky miluje každý, což může být pro mnohé frustrující. Obzvlášť pro hrstku pravověřných, kteří tento formát neopustili ani v dobách jeho úpadku.
Ať tedy v kouzlo gramofonových desek věříte nebo ne, vězte, že jsou zpátky. Třeba máte sami nějaké zapomenuté na půdě a ani vás zatím nenapadlo, že by mohly vám nebo někomu jinému dělat radost.