Když si zařizujeme dům anebo byt, tak se většinou soustředíme na výběr věcí tak, aby k sobě pěkně ladily, a abychom interiér zařídili v určitém stylu, a především tak, aby se nám líbil, abychom se v něm cítili příjemně. Anebo případně při výběru věcí dbáme také na to, jaká je jejich cena, protože je jasné, že jen málokdo z nás má k dispozici neomezený rozpočet. Ale napadlo vás někdy, že byste svůj byt mohli zařizovat také podle toho, aby byl zdravotně nezávadný a nehrozilo, že nějak poškodí vaše zdraví?
Při takové otázce všechny okamžitě napadne, že si přece nemohou koupit nic, co by pro jejich zdraví bylo toxické, neboť všechny výrobky přece musí splňovat státem stanovené normy. Ano, to je zajisté pravda. Jenže na této pravdě je malý háček. Mnoho věcí normy splňuje, a přitom to neznamená, že by byly zdravotně nezávadné.
Vezměte si třeba takový nábytek. Lidé většinou volí mezi nábytkem z dřevotřísky a nábytkem z masivního dřeva. Dřevotříska je přirozeně výrazně levnější, neboť se v podstatě jedná o odpadní materiál, který byl znovu využit. Dřevotřísku tvoří drobný dřevěný odpad, jako jsou různé odštěpky a třísky, který je s pomocí lepidel znovu spojen dohromady a slisován do desek, ze kterých se znovu vyrábí „dřevěný“ nábytek. Takže dřevotřísku netvoří jen dřevo, ale také lepidla. A z těchto lepidel se v domácnosti mohou uvolňovat škodliviny, které posléze dýcháme. Pozorný zákazník si všimne, že na dřevotřískovém nábytku bývá vyznačena emisní třída. Čím vyšší třída, tím vyšší emise látek se budou z nábytku uvolňovat. A to je ta dobře známá „vůně“, na kterou narazíte v čerstvě vybavených interiérech.
Pokud tedy chcete udělat něco pro své zdraví a nemůžete si dovolit investovat do nábytku z masivu, tak zvolte takový nábytek, který má nejnižší emisní třídu, a ideálně také důkladně olepené hrany, aby se lepidla z desek uvolňovala co nejméně. Ovšem pokud nechcete dýchat žádný jed a chcete prostě zdravě bydlet, jednoznačně sáhněte po nábytku z masivního dřeva ošetřeného pouze přírodními oleji.